Hodnocení víkendu: Áčko si vynutilo pátý zápas, mladší dorost a starší žáci vítězili

Celkem úspěšný víkend mají za sebou všechny kategorie plzeňského hokejbalu. A-tým dokázal odvrátit v neděli hrozbu vyřazení s Ústím nad Labem a vynutil si pátý rozhodující zápas. Starší dorostenci teprve podruhé prohráli v sezoně. Dařilo se naopak jejich mladším kolegům, kteří poprvé vyhráli v nadstavbě, vítězili i starší žáci.

Po dvou zápasech na severu Čech se série stěhovala do Plzně. Třetí utkání se od začátku zápasu vyvíjelo lépe pro ústeckou Elbu, která brzy vstřelila dvě branky. Mečouni se poté jen marně snažili dotáhnout náskok soupeře, přestože moc nechybělo, aby nakonec srovnali. Nádherná paráda v podání Daniela Pejchara ale nebyla uznána. Ústečtí proto dostali po vítězství k dispozici mečbol.

Komentář trenéra Michala Edla: „Jednoznačně jsme prospali první třetinu, kdy jsme dostali gól po zbytečném faulu a nezvládnutí situace od hráčů, kteří by si to měli pohlídat. Pak jsme soupeři nabídli i druhý gól. Měli jsme od druhé třetiny možná optickou převahu, ale Ústí si to dokázalo pohlídat i za cenu ostřejších zákroků. Na to se nikdo neptá. Na konci nám neuznali naprosto regulérní branku a my už jsme nedokázali srovnat.“

Sobota 8. dubna: HBC Plzeň - ELBA DDM Ústí nad Labem 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Klíčový zápas, v němž chtěli mečouni udržet naději na postup do semifinále, nastartovala Plzeň na výbornou, když se od modré čáry trefil Lukáš Hanuš. Dobrý začátek nakonec pomohl Plzni k těsnému vítězství 3:2. Hrál se znovu hodně bojovný hokejbal s množstvím osobních soubojů. Bohužel oproti předchozím zápasům se Elba rozhodla přidat i na zákeřnosti, jmenovitě Kubát a Gottfried ukázali, že jim žádný zákrok není cizí. Vše se nakonec proto bude ještě projednávat u disciplinární komise a pátý rozhodující zápas ve středu hraný na severu Čech nabídne určitě pořádnou bitvu. Do ní ale jistě nenastoupí dva zmínění ústečtí provinilci. Ti mají nepodmíněně zastavenou činnost po dobu projednávání zákroků disciplinární komisí.

Komentář trenéra Michala Edla: „Snažili jsme se hráče namotivovat, vyříkali jsme si chyby ze včerejška. Bylo důležité, že jsme se dostali do vedení a dali první gól. Ve druhé třetině to bylo takové jo a ne, soupeře jsme nechali poměrně snadno vyrovnat. Ve třetí třetině tam byly dva likvidační zákroky hostů, být to v hokeji, tak Kubát i Gottfried si další zápasy nezahrají. Uvidíme jak se k tomu postaví disciplinárka. My jsme také nehráli úplně v rukavičkách, ale rozhodně u nás nejsou k vidění takovéto zákroky, pokud by to někdo udělal, tak ho u nás nemá co dělat. Uvidíme, jaký budeme mít kádr pro pátý zápas, ale je v našich silách to urvat.“

Neděle 9. dubna: HBC Plzeň - ELBA DDM Ústí nad Labem 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Teprve druhou porážku v sezoně utrpěli o víkendu starší dorostenci Plzně. Hradec začal utkání době a prosadil se po šťastné střele Brádlera, která byla několikrát tečována. Hosté poté dobře bránili, ale osudná se jim stala dvojnásobné oslabení, při němž inkasovali. Do sedla Západočechy poté poslal Michal Samec, který zakončil neúspěšné snažení jeho spoluhráčů při situaci dva na jednoho. Východočechům se ovšem následně ještě podařilo s opět velkým štěstím přetavit v gól přesilovou hru a po řádné hrací době bylo proto skóre nerozhodné. V loterii v podobě samostatných stříleních měli mečouni našlápnuto k vítězství, ale Hradečtí dokázali srovnat nepříznivý stav 0:2 a nakonec při náhlé smrti dali rozhodující branku.

Komentář trenéra Tomáše Semery:„Do zápasu jsme nevstoupili dobře a asi zaslouženě prohráli první třetinu. Od druhé třetiny jsme byli aktivnější a otočili vývoj zápasu. Bohužel ve třetí třetině jsme soupeři darovali několik přesilovek a byli za to potrestáni. Myslím, že to byl nejslabší výkon, jaký jsme v sezóně podali a za bod můžeme být rádi. Je možná dobře, že jsme prohráli, hráči si zase sednou na zadek a nebudou lítat někde v oblacích. Je potřeba zase tvrdě makat a další zápasy znovu odjezdit po zadku.“

Sobota 8. dubna: HBC Plzeň - Hradec Králové 2:3 ss (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Mladší dorostenci sehráli v rámci nadstavby třetí zápas a poprvé se radovali z tříbodového zisku. Dramatický zápas proti Letohradu rozhodl ve druhé třetině svojí brankou plzeňský Galla. Snížení hostujícího Faltejska přišlo až příliš pozdě.

Zápas s Letohradem začali mladší dorostenci velmi dobře a hned v úvodním střídání si vytvořili velký tlak, který však brankou neskončil. Domácí tým měl celou první třetinu mírně navrch a také šel po zásluze do vedení. To se v poslední minutě vytočil zpoza branky Roman Poláček a přesnou střelou prostřelil brankáře Letohradu. Ve druhé části byl k vidění pěkný hokejbal a možnosti ke skórování měly oba týmy.

Brankáři na obou stranách byli na svém místě a drželi svoje týmy. Hubený jednogólový náskok si tak Mečouni přenesli i do poslední fáze utkání. Skóre se podruhé měnilo až v pětatřicáté minutě. Po obléhání letohradské branky poslal míček do prostoru brankoviště Tomáš Chramosta, přihrávka však na hůl číhajícího Votípky nedorazila, protože se míček odrazil od nohy jednoho z hostujících hráčů přímo do branky. Domácí odráželi pokusy Jelenů ke skórování poměrně precizní defenzívou. Zlom nastal v 39. minutě, kdy byl k překvapení mnohých vyloučen domácí Šůcha, kterého však v ukázkové kravatě svíral letohradský forward. Chvíli na to se dostal ke střele hostující Macháček, který opřel míček o tyč a ten se odrazil o záda Libora Kojzara tak, že putoval do plzeňské klece.

Mečouni však zapnuli na vyšší obrátky a do minuty to bylo zase o dva góly. Do úniku se dostal Michal Galla a sice nadvakrát, ale nakonec s přehledem umístil míček do branky Letohradu. Přesto se ještě mohlo konat drama. Po nedorozumění v plzeňské obraně se před Kojzarem ocitnul osamocený Faltejsek a šestnáct vteřin před koncem snížil na 3:2. Komplikace však Mečouni už nepřipustili a připsali si na svůj účet všechny tři body.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho:„ Kluci předvedli přesvědčivý výkon. Za vítězstvím šlo mužstvo usilovně a přes dvě menší komplikace i úspěšně došlo. To je dobře, protože v závěrečném účtování bude mít velkou důležitost každý bod.“

Neděle 9. dubna: HBC Plzeň - Letohrad 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)

Starší žáci o víkendu ani jednou nezaváhali a ze dvou zápasů ukořistili šest bodů.

Komentář trenéra Václava Tůmy: „V zápase jsme měli od začátku převahu, hráli jsme dobře kombinačně, ale chybělo nám větší štěstí v koncovce. Těsně před zakončením nám většinou míček na hrbolatém povrchu odskočil. Domácím se podařilo šťastně vyrovnat jednou z mála střel na naši branku. Nakonec jsme trpělivou hrou domácí obranu překonali a myslím, že zaslouženě vyhráli.“

Sobota 8. dubna: HBC Kladno - HBC Plzeň 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Komentář trenéra Václava Tůmy: „Také v tomto utkání se hrálo převážně na polovině soupeře, ten však hrozil nebezpečnými brejky. Ty však náš brankář spolehlivě likvidoval. Po bezbrankové 1.třetině jsme se v druhé části konečně prosadili i gólově a svoji optickou převahu zúročili. Za stavu 3:0 jsme začali být zbytečně nervózní a začali jsme kazit i jednoduché přihrávky, takže naše hra byla dost rozháraná, ale pak nás uklidnil čtvrtý gól a zbytek zápasu už jsme si v klidu pohlídali. Za oba zápasy zaslouží všichni hráči, kteří nastoupili, velkou pochvalu za bojovnost, trpělivost a týmového ducha.“

Neděle 9. dubna: HBC Plzeň - Suchdol n. L. 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)