Hodnocení víkendu: Výhru slavila všechna družstva, mladší dorost si zajistil postup do další fáze

O prvním březnovém víkendu navlékly zápasové dresy pět týmů. Áčko v sobotu doma přehrálo Most, starší dorost i přes velikou převahu zvítězil až po samostatných stříleních, mladší žáci proti Blatné vyhráli s čistým kontem. Stejně tak starší žáci v Českých Budějovicích. Povedený víkend završil v neděli mladší dorost s Berounem.

V úvodním kole jara naskočili v dresu s mečounem na hrudi také uzdravení Martin Krch s Lukášem Hanušem, kteří toho na podzim příliš neodehráli. Návrat do A-týmu po několika sezónách zažívá Marek Forejt. Hrát naopak nemohl Ondřej Malý, který se v přípravě jevil velmi dobře. Plzeňané od začátku zápasu podnikali útočné výpady a proti poslednímu týmu extraligy si poměrně rychle vybudovali dvoubrankový náskok. Nejprve se trefil Krásný a v čase 6:00 slavil branku také kapitán Ondřej Kejř. Domácí ještě jeden zásah přidali. Po krásné akci Pejchara zakončoval lehce Forejt. Mezitím musel několik nepříjemných situací při soupeřově přesilovce řešit Petr Kráčina. Mečouni se i ve druhé třetině tlačili do zakončení a Brém v mostecké brance měl, co dělat. S přispěním šťastného odrazu se trefil ale pouze Marek Švarc. I to ale Plzni stačilo. Třetí část byla značně rozkouskovaná. Mostečtí hokejbalisté hráli velice tvrdě a některé zákroky byly za hranicí pravidel. Rozhodčí tak rozdali mnoho trestných minut. Gól diváci viděli pouze jeden. A to, když hostující Chyba v přesilovce snižoval na konečných 4:1.

Komentář trenéra Michala Edla: „První třetinu jsme hráli to, co jsme chtěli. Takhle bych si to představoval. Soupeř to musel pak nějakým způsobem zkusit a zápas se dost vyhrotil. Tým, který chce hrát a tvořit by měl být trochu zvýhodněný oproti týmu, který chce jen bourat. Hra se dost kouskovala, což nemá rád žádný trenér. Já jsem chtěl zapojit do zápasu dva mladé kluky, to se povedlo jen částečně. Jsem rád, že nikdo z hráčů se i při vyhrocených situacích neuchýlil k žádnému zákroku, který tady nechceme a proti soupeři jsme šli čelem.“

Sobota 4. března: HBC Plzeň - HBC Kovodemont Most 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)

První jarní zápas odehráli starší dorostenci v domácím prostředí s kladenským Alpiqem. Také v této kategorii viděli diváci dva navrátilce. Do hry se zapojil uzdravený Hurt a také Michal Samec, toho zdravotní trable vyřadili více, než na rok. Úvod nabídl vyrovnanou partii. Plzeňané nabírali na obrátkách, ale bylo to Kladno, kdo zásluhou Prokopova bekhendu, šlo do vedení. Domácí se ale nepokládali a mířili za vyrovnáním. Svěřenci trenéra Semery postupně stupňovali svůj nápor, ale kýžená branka stále nepřicházela. Houževnatá obrana soupeře s brankářem Keimarem stále držela i s přispěním štěstí. Když se neujala ani jedna z mnoha šancí ve druhé třetině, šlo se po třiceti minutách do kabin za stavu 0:1. V 38. minutě ale vyrovnal pohlednou střelou Tomáš Nejedlý. Plzeň nadále tlačila, ale Alpiq se ubránil. Zápas tak dospěl do samostatných stříleních. V nich byl hlavní postavou spolu s gólmanem Hrubým Richard Hurt. Šikovný útočník oslavil svůj návrat dvěma úspěšnými pokusy a přiřkl svému týmu vítězství.“

Komentář trenéra Tomáše Semery: „Čekání na první jarní zápas bylo velice dlouhé a hráči byli hodně natešení. Začátek zápasu byl vyrovnaný a na obou stranách byli nějaké šance. V momentě , kdy jsme Kladno zatlačili do defenzívy nám z brejku dali gól. Nás to však ještě více nakoplo a hrálo se víceméně na jednu stranu. Bohužel jsme neměli potřebné střelecké štěstí. Ani z nařízeného trestného střílení jsme neskórovali. To se povedlo až Tomáši Nejedlému. Přes naši velkou střeleckou převahu se ale jednalo o jedinou naší branku. Nájezdy už jsou loterie, kterou jsme zvládli díky šikovným rukám Říši Hurta. Myslím ale, že nás zápas prověřil a ukázal, jak jsme připravení na nadstavbovou část a na čem je potřeba ještě zapracovat.

Sobota 4. března: HBC Plzeň - HBC Alpiq Kladno 2:1ss (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

První Plzeň přivítala v neděli předposlední Beroun. Mečouni, namlsaní vítězstvím v Třemošném, se brzy ujali vedení. Již v čase 1:06 se po přihrávce Votípky trefil Chramosta. Domácí byli i nadále aktivnější a šli vstříc vítězství. Netrvalo dlouho a navýšili svůj náskok. Už na konci sedmé minuty vedli o čtyři branky a bylo prakticky rozhodnuto. Poté si Západočeši mohli vyzkoušet různé systémové změny a připravit se na silné soupeře Kert Park a Kladno. Góly sice nepřibývaly, přesto mohli být domácí spokojeni. Díky vítězství 7:2 si zajistili postup do další fáze soutěže, kde se potká šest nejlepších celků a základní skupinou stále kráčí neporaženi. Po dvou gólech a asistencích nasbíral v zápase útočník Marek Reiser.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „Úvod utkání byl gólově výborný a v podstatě se o bodech rozhodlo do 10. minuty zápasu. S ohledem na další jarní program, kdy nás čekají elitní soupeři jsme začali upravovat některé herní prvky během utkání. Sice jsme nevyhráli drtivým rozdílem, ale naproti tomu chci ocenit větší herní odvahu řady našich hráčů. Tým je dobře připravený a teď budeme trochu měnit některé systémové věci. Pokud je zvládneme můžeme mít vysoké ambice.“

Neděle 5. března: HBC Plzeň - SK Kelti 2008 7:2 (5:0, 2:0, 0:2)

K zahajovacímu utkání jarní části cestovali starší žáci do jihočeské metropole. V prvním vzájemném zápase porazili svěřenci Václava Tůmy České Budějovice 22:0, tudíž byli jasným favoritem utkání. Od úvodního vhazování měli Západočeši více ze hry a směřovali za vítězstvím. Hosté měli střeleckou i územní převahu. Na branku se ale čekalo poměrně dlouho. Teprve v 10. minutě při vlastním oslabění přesně zacílil Jan Miksan. Do první sirény se prosadila také Nikolina Blažekovičová. Ve druhé třetině zatížila Plzeň domácí konto hned osmy gólovými zářezy a bylo prakticky po zápase. V poslední třetině přidali mečouni ještě dvě branky a z Českých Budějovic odjížděli s jasným dvanáctigólovým vítězstvím. Hned šest bodů (2+4) nasbíral v zápase Jaroslav Svoboda.

Komentář trenéra Václava Tůmy: „V zápase jsme měli od začátku převahu a velké množství šancí, během první třetiny ale špatnou koncovku. Ve druhé se nám dařilo vytvořené šance proměňovat, ve třetí jsme potom za jasného vedení už příliš přehrávali situace, takže branek už jsme vstřelili méně. Domácí se do mnoha šancí nedostávali, největší možnost ke vstřelení gólu měli z trestného střílení, ale to náš brankář zneškodnil. S předvedenou hrou můžeme být spokojeni, dařili se nám pěkné kombinace i individuální akce, ale hlavně jsme hráli aktivně a jako tým, čímž jsme splnili to, co jsme si před zápasem řekli.“

Sobota 4. března: SK Pedagog České Budějovice - HBC Plzeň 0:12 (0:2, 0:8, 0:2)

Minulý týden hostili nejmladší Plzeňané České Budějovice, v sobotu na Košutku dorazili blatenští Datels. Mečouni od úvodu tahali za delší konec lana, ale v útočné fázi to domácím příliš neklapalo. A tak se šlo do kabin po první třetině za bezbrankového stavu. Ten změnila až trefa Matěje Pavlíčka ve 14. minutě. Hra se poté odehrávala před brankou Blatné. Míček létal sem, tam, diváci viděli několik ošemetných situací před brankovištěm, další branka ale byla stále v nedohlednu. Mezitím soupeř několikrát prověřil Svobodu v domácí brance. Zvlášť šikovný Slezák dělal plzeňské obraně potíže. Plzeň ale nehodlala připustit žádné drama. Ve třetí části nejprve šikovnou tečí skóroval Marek Štrunc a na konečných 3:0 zvýšil necelé dvě minuty před koncem Daniel Tyrš.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „Blatná se stejně jako na únorovém turnaji představila ve velmi dobrém světle. My jsme sice měli herní převahu, ale zakončení nebylo tak přesné nebo razantní abychom překonali brankáře Datlů vícekrát než třikrát. A oproti zápasu s Pedagogem jsme se na první střelecký úspěch pěkně načekali. Mezitím v některých ošemetných situacích podržel mužstvo spolehlivými zákroky Martin Svoboda. Svůj první zápasový start si odbyl nováček Vojta Loukota.“

Sobota 4. března: HBC Plzeň - TJ Blatná Datels 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Program příštího týdne:

Středa – 8. března
  • Mladší žáci: Plzeň – Stříbro (18:00)

Sobota – 11. března
  • Starší dorost: Ústí nad Labem - Plzeň(16:00)
  • Mladší dorost: Ústí nad Labem – Plzeň (13:00)
  • Starší žáci: Nové Strašecí – Plzeň (11:00)

Neděle – 12. března
  • Mladší dorost: Plzeň – Kert Park(11:30)

*Od pátku 10. do neděle 12. března proběhnou na hale zápasy národních výběrů mužské reprezentace České republiky, Slovenska a Švýcarska. V dresu ČR naskočí také několik Plzeňanů. Brzy vás budeme více informovat.