Mečouni díky zvládnutému závěru porazili ústeckou Elbu 4:1

Ve dvacátém kole nejvyšší hokejbalové soutěže v republice do Plzně přijelo Ústí nad Labem. Elba, která se v poslední době trápila, dlouho držela čistý štít díky výbornému brankáři Brhelovi. Mečouni ale nakonec vstřelili čtyři branky a připsali si další tři body. Dvě góly se pod výsledkem podepsal Marek Švarc.

20. kolo | sobota 2. 4. 2016 | 16:00

4:1 0:0, 1:0, 3:1

Elba DDM Ústí nad Labem

Branky a nahrávky: 20:02. Kolařík (Kejř J.), 31:00. Švarc (Malý, Kavalír), 41:55 Švarc (Kalavír, Slanec), 42:46 Vágner (Benedikt J.) – 36:53 Baxa (Stoček, Poláček).
Rozhodčí: Gráca, Škrobák. Vyloučení: 7:4 + Poláček, Soukup (UNL) OT 10 min. Využití: . V oslabení: 0:0. Diváci: 55. Střely na branku: 27:18. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Kráčina (Návara) – Edl, Benedikt O., Vágner, Slanec, Kavalír, Vodrážka, Pokorný, Zeman – Krch, Benedikt J., Krásný, Švarc, Malý, Švarc, Kejř O., Polívka, Kolařík, Kejř O., Gřonka, Pauer, Vlasák.
Brhel – Růžička, Zákon, Kváš, Poláček, Kaltenböck, Kerl – Soukup, Hubený, Langthaler, Sedláček, Baxa, Stoček, Kučera, Wágner.

Po vzájemném oťukávání, kdy oba týmy zastavovaly útoky soupeře převážně ve středním pásmu, začali mít ze hry více domácí. Plzeň držela míček na svých hokejkách a trávila čas v útočném pásmu mnohem déle, než soupeř. Do šancí se ovšem domácí nedostávali. Jejich střely ze střední vzdálenosti končili na připraveném Brhelovi či mimo branku. Výjimkou byla příležitost Ondřeje Benedikta z páté minuty. K němu se odrazil volný balonek na hranici brankoviště, ale ani nadvakrát jej nedokázal dostat za brankovou čáru.

Utkání v první třetině nenabídlo příliš zajímavou podívanou. Plzeň se nemohla prosadit přes tvrdě bránící Ústí nad Labem. Aktivní byl třetí útok či Jaroslav Pauer. Ve dvanácté minutě měla Elba výhodu přesilové hry. Do šance se dostal Langthaler, ke kterému se překvapivě odrazil ztečovaný balonek a uháněl sám na Kráčinu. Ten však jeho blafák zneškodnil. Po skončení ústecké přesilovky byla u balonku znovu Plzeň. Ani z jedné střely se ale neprosadila.

Na začátku druhé třetiny se Plzeň usídlila v útočném pásmu. U míčku byl nebezpečný druhý útok. Po kombinaci Malého se Švarcem za Brhelem zazvonila tyč. Poté byl vyloučen Vodrážka, ale Elba se trápila a nenašla recept na aktivně bránící mečouny.

Ve dvacáté minutě bylo ke gólu blízko. Znovu u toho byl druhý útok, Ondřej Kejř si vyběhl do střelecké pozice zpoza branky a za Brhelem znovu zazvonila tyč. O pár chvil později se domácí přece jen prosadili. Druhý z bratří Kejřů poslal míček před brankoviště a Jakub Kolařík jej ze vzduchu dostal za brankovou čáru. Utkání tak dostalo nový náboj a přibylo šancí. Slanec ani Baxa na druhé straně však neuspěli. V nastoleném trendu se pokračovalo, ovšem hra se odehrávala převážně před Brhelem. Do dobrých příležitostí se dostal Adam Vágner.

Právě po Vágnerově střele, kterou ze vzduchu dorazil Švarc, Plzeň ve 27. minutě docílila branky. Tu ale rozhodčí neuznali, kvůli vysoké holi. Ve stejné minutě Plzeň přišla o Ondřeje Kejře, který si v jednom ze soubojů poranil tříslo a v utkání již nenastoupil. Na konci prostřední části hrála Elba přesilovku. V ní zazvonila tyč také na druhé straně, když střílel Kváš.

Zaslouženého dvoubrankového vedení se Plzeňané dočkali minutu po prvních vhazování ve třetí části. A druhá formace se konečně dočkala kýženého gólu. Ukázkově provedené přečíslení zakončoval úspěšnou střelou z první Marek Švarc. Vzápětí mohli hokejbalisté s mečounem na hrudi opět navýšit skóre. To by však Polívka musel trefit téměř odkrytou klec po pobídce Zemana a Jiří Benedikt netrefit další tyč od pravého mantinelu. Plzeňská dvacítka dostala další možnost ke vstřelení branky za necelé tři minuty. Ale ani nadvakrát nedokázal přehodit ležícího Brhela z bezprostřední blízkosti.

Branka padla na druhé straně. Hosté vytěžili z minima maximum a nahození Romana Baxy překvapivě skončila až za zády Petra Kráčiny. Následně dostala Elba výhodu přesilové hry, po vyloučení Zemana. Plzeňané ale velice dobře bránili a Ústí se nedostalo téměř k žádné vážné příležitosti. Naopak. Do střel se dostávali Plzeňané, Pauer potvrdil v oslabení svůj dobrý výkon.

Na konci 41. minuty se zřejmě zápas rozhodl. Kráčina betonem vytáhl střelu Baxy z mezikruží a o pár vteřin později byl vyloučen Poláček. Plzni na zužitkování početní výhody stačila necelé minuta. Střelu Jiřího Kavalíra dorazil Marek Švarc, který se trefil podruhé v zápase. Poláček při návratu z trestné lavice sdělil v návalu emocí své dojmy a ihned se za katr vracel s osobním trestem.

Neuběhla ani minuta a Plzeň vedla 4:1. Krch krásnou zadovkou nastartoval dvojici spoluhráčů do akce dva na nikoho. Vágner s Jiřím Benediktem uháněli sami na Brhela a rezignovaná obrana hostů jen přihlížela. Domácí hráči si několikrát vyměnili míček a Adam Vágner, ač po trochu krkolomné kombinaci, vstřelil další gól Plzně.

Po čtvrté brance Plzně zamířil za Poláčkem ústecký Soukup, také s osobním trestem. Po vyloučení Vágnera dohrávalo Ústí nad Labem zápas v početní výhodě. Branka však nepadla a Plzeň tak mohla slavit výhru před domácím publikem.