1. kolo | sobota 6. 9. 2014 | 14:00

6:3 2:1, 3:1, 1:1

HBC Hradec Králové 1988

Branky a nahrávky: Plic (Kamien), Vlasák (Novický, Papán), Hnízdil ( Tymr ), Vít ( Hnízdil ) Majer ( Kamien ), Tymr ( Pokorný ).
Rozhodčí: Gráca, Kovarník. Vyloučení: 7:1. Využití: 1:2. V oslabení: 2:0. Diváci: 48. Střely na branku: 42:21 Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 6:2, 6:3
Návara (Hrubý) - Bláhovec, Vodrážka, Pokorný, Davídek, Papán, Thán - Vít, Tymr, Hnízdil - Vlasák, Novický, Voves - Majer, Plic, Kamien - Tůma, Votava, Nejedlý
Soupeř z Hradce Králové přijel pouze se sedmi hráči do pole, Plzeň si na nedostatek hráčů nemohla stěžovat. Do hry bylo připraveno hned 18 hokejbalistů. Hosté ovšem domácí zaskočili, když se z rychlého protiútoku prosadil kapitán Šimek. Domácí obrdžený gól nepoložil a do konce první třetiny zvrátili vývoj zápasu na svou stranu.
Oraz hry byl téměř pořád stejný. Plzeň měla neustále míček na hokejce a okupovali útočné pásmo. Mečouni však dělali spoustu zbytečných chyb a neproměňovali šance.
Přesto si družina trenéra Davídka došla celkem v klidu pro první body v sezoně.

Zápas č. 1 - První zářijová sobota byla i prvním hracím dnem nové sezóny hokejbalové extraligy staršího dorostu, kde náš tým obhajuje loňské vítězství. Ještě ve středu nebylo jasné, kdo všechno bude moci k utkání nastoupit, takže jsme povolali všemožné posily a nakonec se nás sešlo celkem 20. Což byl obrovský kontrast oproti soupeři, který z Hradce Králové dorazil v 8 lidech. Jak se ukázalo během zápasu, byla to pro nás spíš nevýhoda, protože jsme se příliš přizpůsobili tempu soupeře a dlouho jsme nebyli schopni udržet se v plném nasazení v každém střídání. A tak se v průběhu první třetiny soupeř dokonce dostal do vedení, když z prvního brejku hned nechytatelnou střelou o tyčku branky skóroval. My jsme měli územní převahu, o tom svědčí i poměr střel v první třetině 14:4, ale špatný pohyb a velmi mnoho "nevynucených chyb" (tzn. zbytečných ztrát míčku, kliček do hráčů a stahovaček do vlastních nohou), nedůraz v soubojích a neexistující clonění před brankou, nám velmi stěžovalo překonání tuhé hostující obrany a gólmana. Z toho se v první třetině vymykal pouze třetí útok, který dobrým napadáním a pohybem soupeře dostával pod tlak a výsledkem byl první gól v kategorii SD pro Víťu Plice. Na konci třetiny jsme pak dvěma hloupými fauly nabídli hostům přesilovky, ale paradoxně jsme to byli nejprve my, kdo po vynikající práci Kuby Vlasáka skóroval. Ale začátek druhé třetiny jsme trestuhodně zaspali a soupeř v pokračující přesilovce vyrovnal. Obraz třetiny byl stejný jako ta první - míček většinou na našich holích, optická převaha, ale obrovské množství nepřesností a špatná obranná práce, kdy jsme si koledovali o další gól v naší síti. Naštěstí jsme dokázali vstřelit branky my - nejprve Hnízdo tečí při přesilovce, poté se k výborné samostatné akci probudil loňský "Captain Goal" Ovi, a třetinu zakončil nádhernou rychlou přímočarou akcí na tři přihrávky znovu třetí útok - a byla z toho další premiérová trefa v SD, tentokrát pro Kukina. Do závěrečné třetiny jsme tak mohli nastoupit s větším klidem, ale ani tak jsme se nedokázali pořádně dostat do tempa a soupeři nadělit ještě pár gólů na cestu. Skóroval pouze Láďa po dorážce při dalším našem oslabení, ale vzápětí jsme opět inkasovali ve stejné přesilovce i my, po další naší zbytečné chybě. Tabule tak na konci zápasu ukazovala skóre 6:3, což může soupeř vzhledem k sestavě považovat za dobrý výsledek. Pro nás to tak dobrá vizitka není, nevadilo by tolik, že jsme nevstřelili víc branek, 6 zase není tak málo, ale 3 inkasované a zejména obraz naší hry (viz. detaily výše) nejsou dobré. Takže vítězství se počítá, ale mnoho věcí musíme zlepšit a znovu začít opravdu poctivě a tvrdě pracovat. To, že jsme vloni byli mistři, nám letošní zápasy nevyhraje - to si je třeba uvědomit dřív, než bude pozdě. K výkonu jednotlivců: téměř všichni střídali slabší okamžiky s lepšími, nejméně chyb nadělal třetí útok Kukin-Víťa-Kámen, který také dvakrát skóroval. Oviho individuální akce a Kubovo práce a gól v oslabení také měli kvalitu, ale po zbytek zápasu se jim také moc nedařilo. V obraně se velmi dobře uvedla staronová dvojice Jula-Filip Thán. Matesovo snahy o samostatný průnik a Atlyho (který bohužel zase odnesl vynucené změny v sestavě nejvíc a musel do obrany) důraz při dorážkách ovoce nepřinesly. Hráčem utkání se tak stal: JAKUB KAMIEN - připsal si asistence u obou branek svého útoku, který se v tomto složení představil poprvé a předvedl i další dobré akce. V.Tůma