Hodnocení víkendu: Muži s polovinou bodů, vítězství staršího dorostu a mladších žáků

Po uplynulém úspěšném víkendu měla klubová družstva tentokrát slabší zisk. Mužské Áčko ze dvou důležitých zápasů získalo tři body. Mladší dorost prohrál poprvé v sezóně, po samostatných stříleních. Padli také starší žáci. Naopak vítězství slavila družstva staršího dorostu a mladších žáků. FOTO: Michal Pěch.

Poslední domácí zápas v základní části sehrálo mužské Áčko v sobotu. Na Košutku přijela ústecká Elba. První třetina nenabídla příliš zajímavých situací. Plzeň poslal do vedení Jiří Benedikt, hosté ovšem hned v další minutě vyrovnali. Ve druhé části byli domácí střelecky aktivnější, ale ani to změnu skóre nepřineslo. Míčky létaly do připraveného Brhela, mimo jeho branku a jednou také do tyče. Rozhodnutí přinesla až třetina třetí. Mečouny poslal do vedení Hanuš, jehož nahození k překvapení všech skončilo až za brankovou čárou. Na něj navázal Malý, jenž využil přesilovku a Pejchar dal trefou při ústecké power-play výsledku konečnou podobu 4:1.

Komentář trenéra Michala Edla: „Zápas jsme nezačali v takovém tempu, jak bych si představoval. Postupem času jsme se zlepšovali. Inkasovaná branka mě štve, protože od hráčů očekávám větší taktickou kvalitu. Teprve ve třetí třetině hráči začali plnit obranný systém, kdy se nebáli tělem zabránit gólu a byli jsme odměněni vítězstvím.“

Sobota 18. března: HBC Plzeň – Elba DDM Ústí nad Labem 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Nedělní zápas se hokejbalistům Áčka vůbec nepovedl. Na zápas na Lužinách budou chtít rychle zapomenout. Domácí Kert, který v sobotu odpočíval, na Západočechy vlétl s velikou vervou a po první siréně vedli Pražané už 3:0. Mečouni měli problém hlavně s trojicí reprezentačních forwardů Wróbel, Fejfar, Martin Kruček. Rozdíl mohl být ještě větší, za Kráčinou zazvonily také tyče. Jednostranný zápas bohužel pokračoval i po přestávce, Kert Park vyhnal zmíněného plzeňského gólmana z klece brankou hned v první minutě druhé části a Pražané rozhodně neubírali. Po dvou třetinách tabule ukazovala skóre 6:0 a poměr střel byl hrozivý – 33:8! Poslední patnáctiminutovka se už prakticky dohrávala. Na sedmou branku domácích zareagoval alespoň čestným úspěchem Jaroslav Pauer.

Komentář trenéra Michala Edla: „Těžko zápas hodnotit. Přišlo mi to jako výlet na Staromák. Pokud budeme hrát na plastovém povrchu venku za deště jako primadony a budeme se bát jít do soubojů, tak můžeme zůstat doma. Není to první zápas, kdy jsme odehráli zápas v dešti na plastu jen tak, že je v termínovém kalendáři. Další věc je naprosté opuštění systému bránění. Za celou sezónu jsme dostali tak dva góly z mezikruží, v neděli pět...Velká část výkonu je hlava, a tu měli hráči naladěnou na prohru.“

Neděle 19. března: HC Kert Park Praha – HBC Plzeň 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)

K prvnímu zápasu čtvrtfinálové nadstavby přijela na západ Čech Mladá Boleslav. Mečouni začali aktivně a od prvních minut podnikali útočné výpady. Soupeř si nevěděl s domácími rady a prakticky jen vyhazoval balonky na zakázaná uvolnění. Plzeň se ale dlouho trápila ve střelbě a nemohla si přijít na brankáře Hnátka. To změnila až trefa Kováříka v přesilovce. Ve druhé třetině se nápor domácích ještě znásobil. Ovšem na více, než dvě vstřelené branky, to nestačilo. Nástup do třetí třetiny se ale Plzeňanům vůbec nepovedl. Jejich herní výpadek znamenal dvě branky Mladé Boleslavi. Hostující vzpruhu ale utnula branka Davida Ulče hned v následujícím střídání po druhé obdržené brance. Lehce nervózní závěr utkání usnadnili Plzni hosté dvěma vyloučeními. Plzeňané tak odstartovali novou fázi soutěže vítězně.

Komentář trenéra Tomáše Semery:“O soupeři jsme věděli asi jen to, že to nebude lehký soupeř. Ostatně v téhle fázi soutěže už nebude žádný lehký. Proto jsme chtěli od začátku zápasu určovat tempo hry. To se nám celé dvě třetiny zápasu dařilo. Vytvářeli jsme si spoustu střeleckých příležitostí, ale jen těch gólů bylo zase málo. Ve třetí třetině jsme měli pětiminutový výpadek, který soupeř potrestal dvěma góly a rázem tu mohlo být drama, které jsme ale nedopustili. Hned v dalším střídání krásnou akcí zvýšil na konečných 4:2 Ulč a tak máme důležité první tři body.“

Sobota 18. března: HBC Plzeň – HBC Tygři Mladá Boleslav 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Duel prvních dvou celků, kteří od příštího týdne budou nastupovat ve čtvrtfinálové nadstavbě, poznalo nepříznivé počasí. Tvrdý míček na asfaltu, který „obohatily“ kapky deště, to nevytvořilo nejlepší podmínky pro zápas. Plzeň byla aktivní, ale branky nedocílila. Naopak Kladenští udeřili prakticky při první příležitosti. Vzápětí ale vyrovnal z brejku Reiser. Kladenští si vzali vedení zpět v 18. minutě, zásluhou Procházky. Za necelých deset minut hry bylo ale znovu srovnáno. Třetí třetina branku nenabídla. Nejblíže byl Chramosta, který byl v úniku faulován a zopakoval si jej tak formou trestného střílení – neúspěšně. Právě samostatná střílení musela tento duel rozhodnout. A gól diváci viděli až v deváté sérii, kdy bylo úspěšnější Kladno. Mečouni tak poprvé v sezóně prohráli. I tak ale ovládli svoji kvalifikační skupinu vcelku suverénním způsobem.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „Povětrnostní podmínky, nepříliš rovný povrch poznamenalo kvalitu zápasu více než skutečnost, že oba týmy už měly postup v kapse. I tak se myslím hrál velmi solidní hokejbal. Kluci nehráli vůbec špatně a je škoda, že jsme se gólově neprosadili ze závarů kolem branky soupeře. Opět jsme nastoupili jen s dvanácti hráči. To je skutečnost, která mne dlouhodobě netěší. V brance se stejně jako v Třemošné protočili oba gólmani.
Počet sérií samostatných střílení se odvíjel nejen podle dobrých výkonů brankářů, ale také v závislosti na schopnost hráčů obou týmů dostatečně ovládat v tomto počasí míček.

Neděle 19. března: HBC Alpiq Kladno – HBC Plzeň 3:2ss (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Regionální derby starších žáků hostila v sobotu nad ránem hokejbalová hala na Košutce. Druhé Dobřany a třetí Plzeň před zápasem dělily pouhé tři body. Také tento statistický fakt sliboval zajímavý duel. Ten se ale pro domácí nevyvíjel příliš dobře. Po první třetině prohrávali o dvě branky a tahali za kratší konec lana. Dobřany svůj náskok ještě zvýšily trefou před koncem druhé části. Plzeňanům sobotní utkání příliš nesedlo a nakonec se tak museli před soupeřem sklonit. Prohra 0:3 tak zvýšila bodový odstup na třetí postupovou příčku, která znamená místenku ve finálovém turnaji.

Komentář trenéra Václava Tůmy: „Utkání se nám nepovedlo. Soupeř byl silnější v soubojích a vypracoval si více příležitostí a zaslouženě zvítězil. Nám chyběl lepší pohyb a ochota jít do soubojů opravdu naplno. Musíme se z toho poučit a soustředit se na další zápasy, příležitostí na napravení budeme mít ještě dost.“

Sobota 18. března: HBC Plzeň – TJ Snack Dobřany 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Také mladší žáci se potkali s celkem Dobřan. O den později, než jejich starší kolegové, nastoupili na půdě soupeře. První dva vzájemné zápasy skončili jasnou výhrou Plzně – 17:1 a 10:0. Mečouni byli i tentokrát favoritem. Zvlášť, když v dlouhodobé soutěži neztratili ani bod. Utkání pro Plzeň začalo skvěle. Již ve druhé minutce trefil Tyrš. Do konce první třetiny diváci viděli ještě jednu branku na každé straně. Za stavu 1:2 se šlo do třetí třetiny. Tu si ale hosté pohlídali a třemi zásahy definitivně získali zápas na svou stranu.