Hodnocení víkendu: Nedařilo se, naplno bodovali pouze žáci. Áčku končí sezóna

Hořký víkend mají za sebou družstva HBC Plzeň. A-tým nezvládl semifinálové duely s Kladnem a skončila mu sezona. Dorostenci navíc schytali venkovní debakly. Mladší dorost porazil v sobotu alespoň Suchdol nad Lužnicí. Zvítězily oba žákovské týmy. Oba musely svá utkání otáčet.

O víkendu se semifinálová série mezi Plzní a Kladnem za stavu 1:1 stěhovala na západ Čech. Sobotní měření sil proto mohlo hodně napovědět o tom, kdo se posune blíže vysněnému postupu. Přestože se jednalo o důležité utkání, o jeho výsledku bylo jasno hned po první třetině. Alpiq využil hrubých chyb mečounů v obranné linii a třemi brankami rozhodl o svém vítězství. Celý zápas se Plzeň prakticky k ničemu nedostala a musela proto skousnout porážku.

Komentář trenéra Michala Edla: „Dali jsme Kladnu tři góly na zlatém podnose a poté už bylo těžké se zápasem něco dělat. Soupeř nás poté už k ničemu nepustil a zkušeně si pohlídal vítězství.“

Sobota 22. dubna: HBC Plzeň - HBC Alpiq Kladno 0:3 (0:3, 0:0, 0:0)

Po porážce museli v nedělním utkání Plzeňané zvítězit, pokud si ještě chtěli protáhnout sezonu. Domácí tým nezačal vůbec špatně a na konci první třetiny se ujal vedení po šťastné trefě Marka Švarce. Následně ovšem Plzeň nezvládla zužitkovat dlouhou dvojnásobnou početní výhodu a držela proto nadále hubený náskok. Alpiq ale stejnou možností nepohrdl a v přesilovce pět na tři se chladnokrevně prosadil Radim Štěpáník. Vyrovnaný duel, v němž působili mečouni o něco hladovějším mužstvem, nicméně vyzněl nakonec ve prospěch Středočechů, jež zužitkovali další početní výhodu, a necelé tři minuty před koncem utkání se ujali vedení. Hostující Barnošák navíc poté proměnil svojí šanci a postupujícím bylo rozhodnuto. V závěru třetí třetiny ještě padly branky na obou stranách. Plzeň prohrála 2:5 a do finále proto postoupilo stejně jako před rokem Kladno.

Komentář trenéra Michala Edla: „Klíčové bylo, že jsme neproměnili dvojnásobnou přesilovku. Kladno ji naopak využilo a i přesto, že jsme byli v zápase lepším týmem, nám chybělo potřebné štěstí, abychom vstřelili rozhodující gól. To se naopak povedlo soupeři. Nám hold štěstěna nepřála, ani jsme si ji nezasloužili za sobotní výkon, kdy jsme nedali do hry tolik, co jsme měli.“

Sobota 23. dubna: HBC Plzeň - HBC Alpiq Kladno 2:5 (1:0, 0:1, 1:3)

V Mladé Boleslavi začal starší dorost druhou polovinu čtvrtfinálové nadstavby. I přes rozšířenou marodku byli Západočeši jasným favoritem. Tygři doposud získali jediný bod. Zápas se od prvních minut vyvíjel lépe pro ně. Již ve 4. minutě šli do vedení a na to Plzeňané nedokázali zareagovat. V útočné fázi nebyli příliš nebezpeční, naopak se musela činit obrana v čele s brankářem Šuhajem. Naprosto katastrofální a rozhodující se stala druhá třetina. V ní Plzeň inkasovala hned čtyřikrát. Zřejmě definitivu znamenala pátá branka, která přišla ihned po prvním plzeňském zásahu. Kalich hořkosti si vypili domácí ve třetině třetí, ve které opět smolně inkasovali hned v prvním střídání. Mečouni se snažili dohrát zápas se ctí. Vytvořili si několik brankových příležitostí. Na více, než druhý gól to ale nestačilo. Po dvou porážkách po samostatných stříleních přišel tvrdý direkt. Tři body tak naprosto zaslouženě zůstali ve městě automobilky Škoda.

Komentář trenéra Tomáše Semery: „ Zápas se mi nehodnotí lehce. Soupeře jsme nejspíš podcenili, protože si jinak neumím vysvětlit, proč jsme podali tak špatný výkon. Dvě třetiny jsme byli všude pozdě, nevyhráli jediný osobní souboj a kazili jsme i banální přihrávky. Zaslouženě jsme prohráli a musíme začít od základních věcí, aby se nic podobného neopakovalo.“

Sobota 22. dubna: HBC Tygři Mladá Boleslav – HBC Plzeň 6:2 (1:0, 4:1, 1:1)

Mladí Plzeňané navázali na předchozí dva úspěchy a v domácím prostředí si snadno poradili se Suchdolem, jenž přijel na západ Čech pouze s devíti hráči do pole. Vítězství Západočechů dirigoval především útočník Tomáš Chramosta, který se dvakrát trefil do černého. V brance naopak podal výborný výkon gólman Kojzar a mladí mečouni se rázem posunuli přes Suchdol na třetí místo v tabulce.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „Sobotní zápas nám vyšel asi nad očekávání. Soupeř hrál pouze s devíti hráči, ale předvedl pěkný výkon. Byl to pohledný a korektně hraný hokejbal v podání obou mužstev.“

Sobota 22. dubna: HBC Plzeň - SK Suchdol nad Lužnicí 3:0 (2:0, 1:0, 0:2)

V nedělním měření sil narazili dorostenci na těžkou váhu v podání vedoucí Hostivaře. Mladí mečouni drželi krok s pražským celkem prakticky dvě třetiny, po nichž prohrávali pouze o dvě branky. Ve třetí periodě ale vše začalo vycházet Hostivaři, které nakonec nasázela Plzni překvapivých devět branek. Plzeňané přesto zůstávají v tabulce nadále třetí.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „V neděli jsme odehráli dobrou první třetinu, ale na rozdíl od soboty jsme si o den později vybrali i trochu smůly. Ačkoli je Hostivař zjevně nejkvalitnějším týmem, takový rozdíl mezi mužstvy zase není. Nicméně, ve třetí třetině se naše hra sesypala jako domeček z karet. Negativem není ani tak vysoká porážka jako zjištění, že to byl zdaleka nejtvrdší zápas nadstavby. Přes obdržené branky si pochvalu zaslouží Franta Rovaš.“

Neděle 23. dubna: HBC Hostivař - HBC Plzeň 9:1 (0:0, 3:0, 6:1)

V zápase 19. kola MČR SŽ přivítala Plzeň na svém hřišti pražské Kovo. Diváci na začátku zápasu viděli pár dobrých šancí. Na gól se ale čekalo až do poslední minuty první části. A do vedení šlo Kovo, když hostující Kabát překonal Šlechtu. Jak první část skončila, tak druhá začala. Mečouni znovu inkasovali a vypadalo to s nimi bledě. Domácí ale předvedli ukázkový comeback! A napomohly k tomu skvěle zvládnuté přesilové hry. Dva zásahy Miksana zařídily vyrovnaný stav a Radku Sýkorovi se podařilo dostat skóre na stranu Plzně. Mečounům skvěle zvládnutá třetina dodala tolik potřebné sebevědomí. V poslední patnáctiminutovce navrch přidali dva góly a potvrdili svoji výhru. Tři kola před koncem tak stále drží naději na postup do další fáze soutěže.

Komentář trenéra Václava Tůmy: „ V první třetině jsme si vytvořili několik dobrých šancí, ale do vedení se dostal soupeř šťastnou brankou v poslední minutě. Navíc hosté nastoupili dobře i do druhé části a hned v úvodu přidali druhou branku. Naštěstí jsme se z toho nesložili a bojovným výkonem ještě ve druhé třetině převrátili výsledek na naši stranu. V poslední části jsme již měli více ze hry a potvrdili jsme převahu i brankově. Celé mužstvo zaslouží velkou pochvalu za to, že i přes nepříznivý vývoj zápasu dali hráči do hry srdce a maximální nasazení. A tentokrát jim bylo odměnou důležité vítězství.“

Sobota 22. dubna: HBC Plzeň – TJ Kovo Praha 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

¨

V rámci 17. kola se představili mladší žáci na blatenské půdě. Diváci viděli souboj prvních dvou týmů, Plzeňané ovšem před zápasem měli již patnáctibodový náskok, byli tedy rozhodně favoritem. Utkání ale nezačali nejlépe. Hře scházely potřebné prvky a hosté se trápili. Datels tak zaslouženě poslal do vedení Slezák v 9. minutě. Na konci druhé třetiny se podařilo vyrovnat Kocovi. Další branky ovšem nepřicházely. Utkání rozlouskla pasáž mezi 28. a 29. minutou. Během 59 sekund se trefili Štrunc a Tyrš a Blatná byla rázem celá zkoprnělá. I přes slabší výkon berou mladí Plzeňané další vítězství a zůstávají stoprocentní.