Hodnocení víkendu: Muži vezou z Kladna jednu výhru, uspěl také MD. Tým SD padl po nájezdech

Velikonoční víkend přinesl celkem čtyři duely. V akci se představili pouze dorostenci a mužský A-tým. Ten načal semifinále. Stejně jako před rokem se postavil kladenskému Alpiqu. A z úvodních střetnutí má jedno vítezství. Na Kladně vyhrál také mladší dorost. Naopak dorost starší přivezl z Mostu pouze bod. FOTO: Tomáš Kostečka.

Pro semifinálové bitvy přesunuli svůj domácí stánek na první plochu místního ČEZ stadionu. A větší hřiště ještě více vyhovovalo atletickému hokejbalu, který preferují oba celky. Alpiq šel do vedení v polovině první třetiny, když se prosadil reprezentační bek Pospíšil. Srovnat stav utkání mohl Pejchar hned po nástupu do druhé části. Míček po jeho bekhendu z těžší pozice ale neproskákal za Jirotkova záda. Diváci se rozhodně nenudili a šance byly k vidění na obou stranách. Gól padl ovšem až v poslední minutě druhé části. Šestnáct sekund před druhou sirénou nechala hostující obrana volného Barnošáka v mezikruží a ten zvýšil na 2:0. Tato branka zřejmě Plzeň definitivně zlomila. Jelikož ve třetí třetině se prakticky k ničemu nedostala. Naděje Západočechů stály na brankáři Kráčinovi. Ten lovil míček ze sítě ještě jednou. V poslední minutě Špaček hledal své spoluhráče před brankou a balonek se nešťastně odrazil od boty Vágnera za Kráčinova záda. První semifinálový duel tak vyzněl mnohem lépe pro obhájce loňského stříbra.

Komentář trenéra Michala Edla: „Částečně jsme ještě seděli v šatně v Ústí, což se v zápase projevilo. Kladno hodně vytáhlo svoji obranu a napadením nám značně stěžovalo rozehrávku. Často jsme proto ztráceli a neplnili jsme to, co jsme si řekli. Kladnu jsme góly prakticky darovali a ani jsme neměli příliš šancí na to, abychom zápas třeba otočili.“

Sobota 15. dubna: HBC Alpiq Kladno – HBC Plzeň 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

V neděli nastoupili mečouni bez Michala Průchy, po první třetině navíc odstoupil také Jiří Benedikt. Mečouni si ovšem s obojím poradili. Ke slibným šancím se zkraje zápasu propracovala nově složená útočná formace Malý, Kejř, Ondřej Benedikt. Prosadil se ale až Daniel Pejchar, který v samostatném úniku přesně zacílil podél Jirotkovy vyrážečky. Kladenští ovšem za nedlouho srovnali stav utkání. V podobné situaci, jako Barnošák v sobotu, se v neděli ocitl Štěpáník, a když se opřel do přihrávky zpoza branky, kostka nad hlavami hráčů ukazovala stav 1:1. Ve druhé části branka nepadla, prim hrály především obrany. I když se hrálo nahoru-dolu, příliš šancí k vidění nebylo. V 35. minutě si tedy opět vzal slovo Pejchar. Útočník s číslem 13 si našel odražený míček a se štěstím jej dostal do branky podél bližší tyče. Kladno se samozřejmě snažilo o vyrovnání, Plzeň ovšem zodpovědně bránila. Obětavost hostů ještě vygradovala při závěrečném oslabení a následné power-play. Kromě jednoho cinknutí břevna po střele po střele Pospíšila se Alpiq k ničemu nepropracoval. Cenné vítězství tak znamená přesun série na západ Čech za vyrovnaného stavu.

Komentář trenéra Michala Edla: „My jsme hodně zamíchali se sestavou, procházeli jsme všechny útoky. Museli jsme reagovat na ztrátu Michala Průchy a Jirky Benedikta, který se zranil v průběhu nedělního zápasu. Hráči makali od první minuty a plnili to, co jsme si řekli. Povedlo se nám částečně eliminovat kladenské napadání, a i štěstí se přiklonilo k nám,“ vysvětloval kouč mečounů, jenž může být spokojený s vyrovnaným stavem série.“

Neděle 16. dubna: HBC Alpiq Kladno - HBC Plzeň 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Plzni zajistila vedení trefa Šmucera po buly již 44 sekund po úvodním vhazování. Domácí ovšem brzy vyrovnali. Mečouni opět odskočili, díky využité přesilové hře. Mostečtí ale opět brzy dotáhli a do kabin se šlo za vyrovnaného stavu. Druhá třetina nabídla velice vyrovnanou bitvu. Hrálo se nahoru – dolu. Ošemetné situace museli řešit oba brankáři. Plzeňský Hrubý zlikvidoval několik nebezpečných momentů před svým brankovištěm. Další zvrat přinesla branka domácího Šnajdra, který v 29. minutě zkompletoval hattrick. Tentokrát přišli s rychlou odpovědí hosté. Plzeň využila 13 sekund před druhou sirénou i druhou početní výhodu. Třetí třetina přinesla podobný obraz hry se šancemi na obou stranách. Západočechy po pěkném průniku poslal do vedení Vobruba. Bláznivý zápas ovšem nekončil. Mostečtí využili mezírky v plzeňské obraně a bylo opět vyrovnáno. I přesto, že si hosté ještě stačili vytvořit slibné příležitosti, utkání dospělo do samostatných střílení. Ta podruhé za sebou nevyzněla pro Plzeň dobře a bonusový bod bral soupeř. O rozhodující branku se postaral Ondřej Šnajdr, který pěti góly ukázal solidní one man show.

Komentář trenéra Tomáše Semery: „V zápase v Mostě jsme chtěli odčinit ztrátu bodů z posledního domácího zápasu. Začali jsme aktivně, ale vždy po naší vstřelené brance jsme byli nedůrazní v obranné činnosti a byli za to potrestáni. A takto vlastně probíhal celý zápas. Jsem hlavně hodně zklamaný, že se v posledních zápasech ve hře neobjevuje to, co trénujeme celou sezónu. Je to hra chyb a my se v posledních zápasech dopouštíme těch chyb moc a jsme za to vždy potrestáni.“

Sobota 15. dubna: HBC Kovodemont Most – HBC Plzeň 5:4ss (2:2, 1:1, 1:1- 1:0)

Stejně jako A-tým nastoupili mladší dorostenci na Kladně. Ovšem na klasickém asfaltu v aréně Alpiqu. Svému pátečnímu chtěli oplatit nedávnou porážku po samostatných stříleních z konce kvalifikační skupiny. Od začátku zápasu bylo jasné, že se bude jednat o vyrovnanou bitvu. Do vedení šli domácí, v 10. minutě slavil vedoucí gól Janiurek. Tato branka Kladnu stačila i přes druhou sirénu. Mečouni na ni totiž dlouho nemohli najít odpověď. Utkání bylo bojem o každý centimetr hřiště a nabídlo obrovskou řadu osobních soubojů. Plzni se navíc nevydařila druhá část podle představ. V závěru té třetí ale přišel skvělý zvrat. Ve 40. minutě vyplaval v mezikruží samotný Galla a prostřelil Jirsu v domácí brance. Následně využil početní výhodu kapitán Votípka a hosté byli na koni. Těsné vedení nakonec udrželi a připsali si druhou a důležitou výhru ve čtvrtfinálové nadstavbě.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „I čtvrté utkání v řadě potvrdilo, že jde o naprosto vyrovnané zápasy. Dostali jsme trochu smolný gól po divném odrazu od mantinelu. Druhá třetina byla z naší strany taková matná. V šatně jsme si ale řekli, že chceme uspět a na hřišti se to projevilo. Byla to výhra díky velké vůli týmu. Kluci tak podali další dobrý výkon. Od Libora Kojzara v brance až po Honzu Miksana – staršího žáka, který tým doplnil.“

Pátek 14. dubna: HBC Alpiq Kladno – HBC Plzeň 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)