Hodnocení víkendu: A-tým veze jedno vítězství, další výhry žáků a staršího dorostu

První dubnový víkend byl pro plzeňský klub vcelku úspěšný. Mužské Áčko přivezlo z Ústí nad Labem jedno cenné vítězství a série se na západ Čech přesouvá za vyrovnaného stavu. Jasné výhry slavila žákovská družstva. Starší dorost po dlouhé době uspěl na Kladně, naopak výhru znovu ztratily mladší dorostenci. FOTO: Jana Nekolová.

Začátek zápasu byl opatrný, což je u prvních duelů v play-off zvykem. Gólmani na obou stranách nemuseli řešit příliš mnoho soupeřových šancí. Před první přestávkou padla přesto jedna branka, když přesilovku využil šikovnou tečí Červinka. Plzni vyšla pasáž ve druhé části, když v rozmezí dvou minut otočila stav utkání. Rány Krcha v přesilovce a Ondřeje Benedikta po vhazování si našly cestu za Brhelova záda. Zápas ovšem rozhodně nekončil. Oba celky si vytvářely dobré příležitosti, které volaly po gólu. Elba se nevzdávala. Tlak domácích v úvodu třetí části zúročil elitní střelec Soukup. A když se ujal také blafák Horáčka, Ústí znovu vedlo. Proti tomu byl ale Jiří Benedikt, který navázal na svého bratra a dělovkou od modré vyrovnal. Na řadu tak přišlo prodloužení. V něm měli domácí brzy výhodu přesilové hry, kterou střelou bez přípravy využil matador Štěpánek. První vzájemný zápas tak vyzněl lépe pro Severočechy.

Komentář trenéra Michala Edla: „Odehráli jsme velice dobré utkání. Měli jsme dobré nasazení i vůli po vítězství. Výsledek byl pro nás krutý, ale i o tom je hokejbal. Určitě jsme nebyli horším týmem, ale hraje se na branky. A o jednu byl soupeř lepší.“

Sobota 1. dubna: ELBA DDM Ústí nad Labem - HBC Plzeň 4:3p (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)

Druhé utkání začali hosté skvěle! Ondřej Benedikt se, stejně jako v sobotu, dostal ke střele po vhazování a po jeho střele šla Plzeň do vedení. Následně mohli Západočeši zvýšit svůj náskok díky početní výhodě. Přesilovky ale o víkendu nevycházeli Plzni podle představ. Před první sirénou však mohlo být vyrovnáno. Domácí Peschout střílel do odkryté branky, ale Kráčina předvedl fantastický přesun a tak se šlo do šaten za stavu 0:1. Ústečtí si vytvořili převahu po vstupu do druhé části. Proti stál ale bezchybný Kráčina. Následně domácím vypálil rybník Malý. Plzeňský útočník se dostal do samostatného úniku a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Ve třetí části hosté vyčkávali a bylo na Ústeckých, jak si s tímhle poradí. Mečouni se přesto několikrát dostali do dobrých střeleckých pozic a brankář Banda musel bedlivě strážit ústeckou klec. Zdramatizování přišlo pět minut před koncem zápasu. Kontaktní branku na 1:2 vstřelil v přesilovce Gottfried. Ústeční potom sáhli k power-play, ani to ale nestačilo. Plzeňané v důležitém utkání velice vyrovnané série zvítězili a série se přesouvá do Plzně za stavu 1:1 na zápasy.

Komentář trenéra Michala Edla: „Věřil jsem, že když hru ze soboty zopakujeme a budeme důslednější v některých činnostech, tak vyhrajeme, což se potvrdilo. Máme občas výpadky, ale na tom zapracujeme u videa. Jedinou kaňkou je ztráta Ondry Benedikta, který má o zákroku ústeckého hráče nohu v sádře.“

Neděle 2. dubna: ELBA DDM Ústí nad Labem - HBC Plzeň 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Ke třetímu zápasu čtvrtfinálové nadstavby vyrazil plzeňský starší dorost na Kladno. Zde svěřenci trenéra Semery na podzim prohráli a byla to doposud jejich jediná porážka v sezóně. Zápas pro hosty začal výborně. Už ve 3. minutě přesilovku využil Ulč. Postupně ale iniciativu převzalo Kladno. Západočechy držel nad vodou brankář Matěj Šuhaj, který si odbyl horkou premiéru. Ve druhé třetině se hra vyrovnala a to byl zase čas, kdy měla více ze hry Plzeň. To podtrhl zásah Vobruby v další přesilovce a úspěšný samostatný únik Lokajíčka v signalizované výhodě. Rozdíl mohl být ještě vyšší, proti byl ale brankář Keimar a také branková konstrukce. Po dvou třetinách měli hosté kladenskou partii skvěle rozehranou. Ve třetí části ale přišla komplikace. I když se hrálo nahoru - dolu, gólových šancí měl rozhodně více soupeř. A také dvě využil. Ve 39. minutě vyrovnal dělovkou po buly Arlt. Mečouni se ale nepoložili a kapitán Papán vzápětí odpověděl stejnou mincí. Kladno mělo v závěru možnost dvojnásobné početní výhody, tuto situaci ale Plzeň ustála a v samotném závěru nepustila soupeře ani do pořádné power-play. Ze středních Čech si tak odvezla důležité vítězství.

Komentář trenéra Tomáše Semery: „Přijeli jsme na Kladno v lehce okleštěné sestavě a věděli jsme, že domácí tým potřebuje po dvou prohrách nutně body. My jsme chtěli hrát naši hru a konečně Kladno vyloupit. Od záčátku se hrál hokejbal plný osobních soubojů a také se spoustou vyloučení. Hned první naší přesilovku jsme využili a po další šanci navýšit vedení jsme úplně vypadli ze hry. Byli jsme všude pozdě a jedna šance domacích střídala druhou. Třetinu jsme mohli prohát klidně 4:1. Tým v této fázi zápasu podržel Matěj Šuhaj. O přestávce jsme si k tomu řekli, že koho to nebude bolet, tak tady dnes nevyhraje. Zbytek zápasu jsme odjezdili. Pokaždé když soupeř vyrovnal, tak se nám vzápětí podařilo, jít opět do vedení a i přes spoustu oslabení, které nám braly síly jsme si další tři body doslova vyválčili.“

Sobota 1. dubna: HBC Alpiq Kladno - HBC Plzeň 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Druhý zápas čtvrtfinálové nadstavby byl pro mladší dorostence venkovní premiérou. V neděli cestovali vlakem do Pardubic. Diváci v Polabinách se chytali na souboj vítězů svých skupin. Zápas jako takový sliboval rozhodně zajímavou podívanou. Plzeň se ukázala být velmi dobrým protivníkem. V úvodní části měla více ze hry. Mečouni aktivně napadali a vytvářeli si brankové příležitosti. Do vedení šli ovšem domácí. Míček za Kojzarova záda dostali díky šikovné teči. Brzy ale srovnal Poláček a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu. Druhá třetina nabídla vyrovnaný duel. Oba brankáři nedovolili svým protihráčům jedinou branku. Blíže k ní měli ale Pardubice, jistě chytajícímu Kojzarovi pomohla také branková konstrukce. Ve třetí části přišel zvrat. Plzeň poslal do vedení Poláček a hosté měli tento duel velice dobře rozehraný. Jenže ve 43. minutě potrestal soupeř chybu hostů a vstřelil vyrovnávací gólem. Utkání tak dospělo do samostatných střílení, kde si domácí vzali bonusový bod. Plzeňský mladší dorost tak v závěru ztratil body ve druhém utkání po sobě.

Komentář trenéra Josefa Kadaněho: „Vyrovnané utkání, kde se nakonec dělily body. Potvrzuje se, že tohle jsou zápasy, které svoji kvalitou výrazně předčí drtivou většinu utkání ve skupině. Škoda, že jsme vedení, do kterého jsme se ve třetí třetině dostali, nakonec neudrželi. Remíza po pětačtyřiceti minutách je myslím spravedlivá. V samostatných stříleních se nám zatím moc nedaří.“

Neděle 2. dubna: HBC Autosklo H.A.K. Pardubice - HBC Plzeň 3:2ss (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Mladí Plzeňané v domácím prostředí hostili Rakovník. V prvním vzájemném utkání ve středních Čechách zvítězil soupeř 2:1 po samostatných stříleních. Mečouni tak měli o to větší motivaci svého protivníka porazit. Domácí měli v úvodní části více ze hry. Na více, než jednu branku, to ale nestačilo. Rakovnickým se podařilo vyrovnat ve 12. minutě a začínalo se od nuly. Ve druhé části si vzal hlavní slovo produktivní Miksan, který nejprve poslal svůj tým do vedení a minutu nato se prosadil ve vlastním oslabení! To vlilo Západočechům energii do žil a dostali se na koně. Další branky diváci viděli až ve třetí třetině, zejména ve druhé polovině. Všech pět nakonec padlo do rakovnické sítě, domácí brankář Šlechta již za svá záda nepustil jediný míček. Výrazná střelecká převaha nakonec vedla k vítězství 8:1.

Komentář trenéra Václava Tůmy: „V první třetině jsme měli územní převahu, ale výsledkově skončila nerozhodně. Na začátku druhé třetiny jsme se trochu kombinačně trápili, ale dva góly našeho kapitána nám přinesly klid na hokejky a od té doby už jsme měli výraznou převahu, kterou jsme dokázali vyjádřit i góly. Celé mužstvo si za výkon zaslouží pochvalu. Ale teď už se soustředíme na další utkání, protože se musíme snažit nasbírat, co nejvíce bodů.“

Sobota 1. dubna: HBC Plzeň - HBC Rakovník 8:1 (1:1, 2:0, 5:0)

Opět po čtrnácti dnech se vydali mladší žáci do Dobřan. V posledním utkání se jim příliš nevedlo, přesto zvítězili 5:1. Hosté byli jasným favoritem. Vždyť v dlouhodobé soutěži neztratili ani bod a v předchozích duelech vyhráli dvouciferným rozdílem. O vývoji utkání rozhodla již první třetina, kterou mladí Plzeňané ovládli hned pěti góly. Mečounům vycházela mnohem lépe kombinace a po celou dobu si vytvářeli šance. Utkání Davida s Goliášem nakonec skončilo plzeňským vítězstvím o šestnáct branek. Šneci se dostali pouze k osmi střelám, zatímco hosté zasypali dobřanského brankáře třiačtyřiceti ranami. Největší bodový přírůstek zaznamenal Matěj Pavlíček (4+3).

Komentář trenéra Marka Štrunce: „Já i hráči máme ještě v paměti vítězné, leč herně nepovedené utkání před dvěma týdny se stejným soupeřem. A proto došlo před zápasem v šatně k tvrdému pohovoru k hráčům. Hráči si to vzali k srdci. Již od prvních minut utkání hráli kluci jako jeden tým, na hřišti o sobě věděli, bylo k vidění hodně zdařilých kombinací. Útočníci zapojili do hry i obránce. Dle mého názoru bylo utkáni povedené, i diváci si to užili.“

Neděle 2. dubna: TJ Snack Dobřany - HBC Plzeň 0:16 (0:5, 0:5, 0:6)