Infobar:   CROSSDOCK extraliga: HBC Plzeň - SK Sudoměřice 13:0 (5:0, 4:0, 4:0)
 
 

Starším žákům na tréninku pomáhal Václav Pletka. Hokejbal mě bavil a naplňoval, odhaluje hokejový útočník

Včerejší středeční trénink nebyl pro družstvo starších žáků jen tak obyčejným. Jejich trenér Libor Hrubý pro ně připravil příjemné překvapení. Do haly na Košutku dorazil Václav Pletka. Pětatřicetiletý útočník HC Škoda Plzeň, který hokejbal v minulosti sám hrával a pomáhal k titulům Mladé Boleslavi.

 
 
09.10.2014 | Tomáš Majer

Začátek sezony v kategorii SŽ

Starší žáci náš klub výborně reprezentovali na loňském MČR v Českých Budějovicích, kde vybojovali bronzové medaile. Společně s mistry extraligy ze staršího dorostu pak byli starší žáci pozváni na plzeňskou radnici. Kromě republikové medaile navíc triumfovali na domácím Pilsen Cupu a řada z nich byla ve vítězném týmu Plzeňského kraj na turnaji krajských výběrů v pražském Edenu.

Sezóna 2014/15 samozřejmě přinesla jisté změny. Do mladšího dorostu odešel silný ročník 1999 a pozměnil se i realizační tým. Starší žákům již nepomáhá asistent trenéra Petr Bočan, kterému klub děkuje za odvedenou práci!Tým pod vedením Libora Hrubého však začal letošní sezonu tak, jak tu loňskou ukončil. Po čtyřech utkáních mu patří první místo v tabulce se skórem 35:1. Dobré výkony svého týmu ocenil trenér tím, že do plzeňské haly pozval Václava Pletku, se kterým jsme si připravili rozhovor.

Hokejbal? Pro hokejistu velmi dobrá příprava, říká Václav Pletka

Absolvoval jste trénink se staršími žáky. Co vás k nám do haly na Košutku přivedlo?
Volal mi Libor (trenér Hrubý – pozn. red.), který zná pana Pejchara, našeho trenéra. Požádal mě, zda bych si nepřišel s klukama zatrénovat, s čímž jsem souhlasil.

S hokejbalem máte zkušenosti. Během kariéry jste nastupoval za rodnou Mladou Boleslav, hrál jste na mistrovství světa. Jak na hokejbalová léta vzpomínáte a co je váš nejsilnější zážitek?
Já jsem hrál vždycky, když skončila hokejová sezona. Hokejbal je dobrý pro fyzičku a hlavně mě to bavilo. S Mladou Boleslaví jsme třikrát vyhráli mistra republiky a pak jsem byl i na mistrovství (ve Zvolenu v roce 1999 – ČR skončila na 3. místě – pozn. red.). Takže mě to naplňovalo a hlavně bavilo.

Z Mladé Boleslavi jste dříve nebyl zvyklý na komfortní podmínky pro hru. Právě jste si zahrál na umělém povrchu pod střechou nejmodernější hokejbalové haly v Evropě. Co říkáte na zdejší zázemí?
Je to tady skvělé! To jsem ostatně říkal i Liborovi. Zejména pro děti, které takové zázemí může jen přilákat. Kvalitní umělý povrch, hala je krytá a opravdu krásná. Ostatní města v tomhle Plzni můžou jenom závidět.

V jedné z přechozích otázek jste zmínil, že hokejbal pomáhá fyzické kondici. V čem je hlavní rozdíl mezi hokejem a hokejbalem? Pokud se odprostíme od rozdílů: míček a puk, boty a brusle.

Vše, naprosto vše, závisí na běhání. V hokeji se sklouznete a kolikrát se rozjede a jedete, jak se říká na „trojnožce“. Tady, když člověk přestane hýbat nohama, tak stojí. My jsme dřív ještě hráli na asfaltu a na betonu. Trpěli kolena a kotníky. Já na tom nejsem s koleny nejlépe, takže už nehraji, ale je to velmi dobrá příprava! Je zde hokejka, míček, periferní vidění, návyky z hokeje. Takže si myslím, že hokejista hokejbal užije.

Co hokejbalu chybí k větší popularitě?
Asi peníze. Dnes je všechno o penězích. Když je máte, tak můžete lidi přilákat na akce pro fanoušky, na lepší hráče. I ti malí kluci vyrostou do věku, kdy můžou být třeba profesionálové a můžou se sportem živit. Ale jak říkám, všechno je o penězích. Když prakticky všichni hokejbalisté pracují je to kolikrát náročné.

Máte nějaké známé okolo plzeňského hokejbalu. Například Petr Šulan. Váš hokejový kustod, který chytal za A-tým HBC Plzeň a stal se zde i mistrem světa. Je i někdo další?
Moji bývalí spoluhráči a protihráči už většinou skončili, už jsou starší, mě nevyjímaje. Snad jen Pavel Kormunda, který hraje za Letohrad. Z nynějšího kádru A-týmu neznám asi nikoho.

Je něco, co byste vzkázal mladým hokejbalistům, potažmo všem sportovcům, aby byli úspěšní a dosáhli svých cílů?
Hlavně je musí sport bavit a musí chtít. Nesmí se do ničeho nutit, protože pak sport a všechny činnosti okolo nedělá z lásky. Měli by dávat hokejbalu sto procet a také něco navíc. Protože, pak se mohou s hokejbalem dostat na úroveň mistrovství světa, podívat se do ciziny.

Václav Pletka #88 - ve zkratce

 • Narozen 8.6. 1979 v Mladé Boleslavi.
 • Draft NHL 1999 - Philadelphia Flyers (208. celkově). V jejím dresu odehrál 1 zápas. Za mořem hrál hlavně za farmářský tým.
 • V říjnu 2014 dosáhl 700 zápasů v české hokejové extralize. V nejvyšší soutěži hrál za Třinec, Liberec, Karlovy Vary, Č. Budějovice a od podzimu 2011 válí v barvách Plzně.
 • V sezoně 2012/13 dosáhl s Plzní na ligový titul. V následujícím ročníku se dostal na metu 250 branek v extralize a vstoupil do klubu střelců.
 • Mezi hokejbalovými mantinely nastupoval za Mladou Boleslav. 3x mistr ligy s týmem TJ Radouč MB (dvakrát byl poraženým finalistou klub HBC Plzeň!). Byl členem bronzového kádru z hokejbalového MS 1999.

 • Foto: Václav Pletka s mistrovským pohárem po finále ve Zlíně v roce 2013 - Pavel Trampota.
  Podobné články
  Aktuální články

  Předseda klubu Josef Kadaně o momentální situaci, úpravách haly či dalších plánech

  Hokejbalová sezóna byla přerušena. Až do odvolání se odkládají zápasy všech soutěží. V závislosti na momentální situaci v České republice a ve světě se teprve rozhodne o jejím dalším osudu. Situace přesto klub HBC Plzeň neparalyzovala úplně a předseda klubu Josef Kadaně v rozhovoru prozrazuje plány na nejbližší týdny.

  Zápasy
  15.kolo | sobota 7.3.2020 | 14:00
  HBC Plzeň - Sudoměřice
   
   
   
   
  19 | sobota 4.4.2020 | 17:00
  Pardubice - HBC Plzeň
   
  20 | sobota 18.4.2020 | 17:00
  HBC Plzeň - Kladno
   
  22.kolo | sobota 25.4.2020 | 14:00
  Hradec Králové - HBC Plzeň
   
   
   
   

  Online přenosy zápasů hokejbalové extraligy najdete na Onlajny.cz

  Tabulka
  P. Tým Z S B
  1. Kladno 15 65:29 37
  2. Plzeň 16 77:38 34
  3. Hradec Králové 15 65:38 32
  4. Pardubice 14 73:42 29
  5. Kert Park Praha 14 74:38 28
  6. Ústí n/L 14 62:44 26
  7. Karviná 15 48:49 25
  8. Letohrad 14 43:47 15
  9. Sudoměřice 13 32:72 12
  10. Dobřany 16 45:95 12
  11. Most 14 26:69 7
  12. Kovo Praha 14 19:68 4
  Hráči
  Stanislav Valenta #10
  Stanislav VALENTA
  Číslo dresu:   10
  Narozen:   9.4.1991
  Výška:   186 cm
  Váha:   90 kg
  Post:   útočník
  Hůl:   levá
   
   
   
  Klub  |   A-tým  |   Další týmy  |   Zápasy  |   Hala  |   Historie  |   Forum  |   Archiv
  Copyright © 2008-2020 HBC Plzeň & eSports.cz s.r.o. |   RSS kanál